Havle Buluşmaları Başlıyor

10.11.2021

 

Pandeminin bizi fiziksel yakınlıklara hasret bıraktığı dönemleri artık geride bırakmayı arzuladığımız bugünlerde, yüz yüze konuşmayı, birbirimizi dinlemeyi, öğrenmeyi, karşılaşmalar yaşamayı ve dayanışmayı amaçladığımız Havle Buluşmaları’nın birincisi 10 Kasım 2021, Çarşamba akşamı gerçekleşecek.

Arzuya Koşmak: Hahişkâr Özneler ve Spor Merakıbaşlığı çerçevesinde yapılacak söyleşinin teması şöyle:

Sertaç Sehlikoğlu, arzu ve öznelik ilişkilerini anlamlandırma niyetiyle yazılmış bir antropoloji çalışması olan kitabından bahsedecek. Sehlikoğlu kitabında, insanı ve insanın arzu “becerisini”, limitleri ve imkânları, hareketleri ve durağanlıkları ile analiz etmektedir. Analiz objesi olarak, kendisine çok da yabancı olmadığımız onlarca trendden biri olan spor merakını kullanmaktadır. Sohbetimizde önce Cumhuriyet ideolojisinin yücelttiği sporcu kadınlardan sporcu teyzelere, bir arzu aracı olarak sporun inşaasını, ardından da sporu kullanarak kendini arzulayan özneler olarak inşaa eden kadınları konuşacağız.

Havle Buluşmaları’nın ilk konuşmacısı, Ortadoğu uzmanı sosyal antropolog olan Sertaç Sehlikoğlu, Londra Üniversitesi’nde (University College London) öğretim üyesidir. Çalışmalarında bir yandan sıradan ve önemsiz varsayılan pratiklerin dönüştürücü gücünü ortaya çıkartmayı, bir yandan da fazla kullanılarak anlamını yitirmiş kavramlara yeniden eğilmeyi tercih eder. Bu minvalde kaleme aldığı arzu, öznelik, faillik ve mahremiyet konularında iki kitabı ve onlarca makalesi bulunmaktadır. 

HAVLE BULUŞMALARI – 1

Arzuya Koşmak: Hahişkâr Özneler ve Spor Merakı 

Konuşmacı: Sertaç Sehlikoğlu – Sosyal Antropolog

Moderatör : Burcu Kalpaklıoğlu

Tarih: 10 Kasım 2021, Çarşamba

Saat: 19:00-21:00

Başvuru 

İletişim ve sorularınız için: info@havlekadin.com

Buluşmaların iki haftada bir yapılması planlanıyor. 

Buluşmalarımız na-trans erkeklerin katılımına kapalıdır.