Havle Buluşmaları Devam Ediyor!


27.11.2021

Fiziksel olarak gerçekleştirdiğimiz ve böylece pandeminin bizi fiziksel buluşmalara hasret bıraktığı dönemleri bir nebze olsun geride bırakabilme,  yüz yüze konuşabilme ve birbirimizi dinleme imkanı bulduğumuz Havle Buluşmaları’nın ikincisini düzenliyoruz! 27 Kasım Cumartesi günü yine yüz yüze gerçekleştireceğimiz ikinci buluşmada, 25 Kasım bağlamında, bu sene gerçekleştirdiğimiz toplumsal cinsiyet temelli şiddeti konu alan araştırmamızı konuşacağız. 

Konuşmacı olarak Burcu Kalpaklıoğlu’nun bizlerle olacağı “Şiddetin Adını Koymak: Kadınların Dini Aidiyetleri ve Şiddetle Başa Çıkma Yolları” başlığı çerçevesinde yapacağımız söyleşide araştırmamızın sonuçlarını sizlerle tartışmak/değerlendirmek istiyoruz. 

Havle Kadın Derneği olarak kolektif bir şekilde yürüttüğümüz araştırmanın sonuçlarını konuşacağımız bu söyleşide, Burcu Kalpaklıoğlu araştırmadan yola çıkarak dini farklı şekillerde yaşayan kadınların, kadına yönelik şiddeti değerlendirme yollarını, bu değerlendirmeyi yaparken dini ve toplumsal değerlere nasıl referans verdiklerini veya vermediklerini ve toplumsal cinsiyet temelli şiddet ile toplumsal değerler arasındaki karmaşık ilişkileri anlatacak. Aynı zamanda kadınların şiddetle başa çıkma yollarından ve şiddeti yaşarken kimlerin, hangi kurumların ya da düşüncelerin onlarla dayanıştıklarından veya yollarına taş koyduklarından bahsedecek. 

Havle Buluşmaları’nın bu seferki konuşmacısı Burcu Kalpaklıoğlu, Amsterdam Üniversitesi Antropoloji bölümünde doktora öğrencisi ve aynı zamanda derneğimizde araştırmacı olarak çalışıyor.

HAVLE BULUŞMALARI – 2

Şiddetin Adını Koymak: Kadınların Dini Aidiyetleri ve Şiddetle Başa Çıkma Yolları 

Konuşmacı: Burcu Kalpaklıoğlu

Moderatör: Edanur Göçmen

Tarih: 27 Kasım 2021, Cumartesi

Saat: 13:00-15:00

Başvuru 

İletişim ve sorularınız için: info@havlekadin.com

Buluşmaların iki haftada bir yapılması planlanıyor. 

Buluşmalarımız na-trans erkeklerin katılımına kapalıdır.