Şehide Zehra Keleş ile “AKP Türkiye’sinde Sosyal Politika Çelişkileri: “Karşının” Kamusundan Kadınlık, Yoksulluk ve Dindarlığa Dair Gözlemler”

13.03.2022

Artan koronavirüs vakaları sebebiyle uzun bir ara verdiğimiz Havle Buluşmaları’na yeniden olmanın heyecanını yaşıyoruz!

Konuşmacı olarak Şehide Zehra Keleş’i ağırlayacağımız Havle Buluşmaları’nın beşincisi “Karşının” Kamusundan Kadınlık, Yoksulluk ve Dindarlığa Dair Gözlemler” başlığı ile 17 Mart’ta gerçekleşecek. 

“AKP Türkiye’sinde Sosyal Politika Çelişkileri: ‘Karşının’ Kamusundan Kadınlık, Yoksulluk ve Dindarlığa Dair Gözlemler” başlıklı söyleşinin genel çerçevesi şöyle: 

AKP dönemi sosyal politikalarının yoksullar, kadınlar ve “makbul” olmayan kadınlar açısından nasıl sonuçlar doğurduğu pek çok kez tartışıldı. Bu politikaların şekillendirdiği refah rejiminin derinleştirdiği eşitsizlikler ve kadınlar arasında kurduğu hiyerarşiler artık biliniyor. Şehide Zehra Keleş’i bu perspektiften yola çıkarak kamunun dahi kutuplaştığı bir süreçte, “karşının” kamusundan hizmet götüren Müslüman feminist bir sosyal çalışmacı olarak hem kendi pozisyonunun çelişkilerinin sahada nasıl karşılık  bulduğu, hem de mevcut sosyal politika çelişkilerinin farklı kadınlar tarafından nasıl yaşandığı anlatacak. Anlatacakları ise şu üç alanda yaptığı saha gözlemlerine ve araştırmalara dayanacak: 1) ev kadınları 2) seks işçileri 3) sıbyan mektebi velileri.

Şehide Zehra Keleş, Marmara Üniversitesi Sosyoloji ve Psikoloji bölümlerinden mezun olduktan sonra Boğaziçi Üniversitesi’nde Sosyal Politika Yüksek Lisans Programı’nda eğitimini tamamladı. Bu süreçte Mazlumder Sosyal Haklar Komisyonu, Kadına Şiddete Karşı Müslümanlar İnisiyatifi ve Kadınlar Camilerde Platformu’nda yer aldı. Şu anda İstanbul Planlama Ajansı Sosyal Politikalar Ofisi’nde toplumsal cinsiyet ve yoksulluk politikaları alanında uzman olarak çalışıyor. Havle Kadın Derneği’nde savunuculuk faaliyetlerine devam ediyor.

 

HAVLE BULUŞMALARI – 5

AKP Türkiye’sinde Sosyal Politika Çelişkileri: ‘Karşının’ Kamusundan Kadınlık, Yoksulluk ve Dindarlığa Dair Gözlemler

Konuşmacı: Şehide Zehra Keleş

Moderatör: Burcu Kalpaklıoğlu

Tarih:  17 Mart  2022, Perşembe

Saat: 19:00-21:00

 

Başvuru 

Başvuru için tıklayın 

İletişim ve sorularınız için: info@havlekadin.com

Buluşmaların iki haftada bir yapılması planlanıyor. 

Buluşmalarımız na-trans erkeklerin katılımına kapalıdır.